Po roce se Nadace Život umělce opět vrátila do Kina Lucerna, aby předala ceny Master Prix za celoživotní přínos kultuře napříč nejrůznějšími obory. Přes 300 hostů bylo v sobotu 14. prosince svědkem ceremoniálu, během kterého bylo oceněno 37 vynikajících osobností české kultury.
Mezi oceněnými nechybí herci, tanečníci, zpěváci, populární a klasičtí hudebníci a skladatelé, moderátoři ani režiséři. “Všichni letošní laureáti svým mistrovstvím obohatili a někteří stále obohacují českou kulturu. Těší nás, že jsme mohli opět ocenit další inspirativní umělce z rozmanitých kulturních oblastí,” vysvětlila Svatava Barančicová, ředitelka Nadace Život umělce.
Kompletní seznam oceněných:
Martin Ballý – klavírista, komorní hráč a pedagog
Hana Beranová – zpěvačka
Jiří Cikryt – harfista a bubeník
František Ringo Čech – hudebník, divadelník, spisovatel, politik
Milada Červenková – houslistka
Lenka Filipová – šansoniérka, kytaristka, hudební skladatelka a textařka
Josef Friedl – violoncellista
Michal Gera – jazzový a bluesový trumpetista
Petr Hannig – zpěvák, skladatel, producent, hudební vydavatel a politik
Jan Hrubý – houslista
Rudolf Hrušínský ml. – herec
Jana Jiskrová – herečka
Věra Kalivodová – operní a operetní pěvkyně
Marie Kleplová – herečka
Uršula Kluková – herečka
Vladimír “Guma” Kulhánek – baskytarista
Ivan Kusnjer – barytonista, koncertní a operní pěvec
Jan Kvapil – houslista
Radoslav Kvapil – klavírista a pedagog
Petr Macek – kontrabasista a kapelník
Alena Pavlíková – zpěvačka
Petr Pergel – violoncellista
Josef Pražák – violoncellista, zakladatel Pražákova kvarteta
Viktor Preiss – herec
Zdeněk Prokeš – tanečník a choreograf
Miloš Řehák – flétnista
Marta Smolová – sborová zpěvačka
Václav Soldát – moderátor, scenárista a režisér
Josef Stašík – zpěvák
Jiří Štěpnička – herec
Johanna Tesařová – herečka
Radek Tomášek – zpěvák, písničkář, textař a kytarista
Zdeněk Troška – filmový a divadelní režisér
Jan Vala – herec a moderátor
Pavel Váně – zpěvák, kytarista, skladatel, aranžér a hudební producent
Vašek Vašák – hudebník, zpěvák, spisovatel a fotograf
Antonín Vopalecký – zpěvák
Nadace Život umělce během slavnostního ceremoniálu předala také Křišťálovou cihlu, která je oceněním pro zakladatele nadace. Minulý rok ji převzal první ředitel Jiří Novotný, letošním laureátem se stal klarinetista a bývalý děkan HAMU Jiří Hlaváč, nejdéle sloužící člen v radách nadace. “Stejné ocenění tento rok obdržela in memoriam také Zuzana Navarová, historicky první předsedkyně správní rady naší nadace, která by tento rok oslavila své 65. narozeniny,” uvedla Svatava Barančicová. “Bez těchto vzácných lidí by tu nadace dnes nebyla a nemohli bychom se ani setkávat mezi obory a u tak příjemné příležitosti, jako je Master Prix,” dodává.
Master Prix – ocenění, které spojuje
Od roku 1993 udělovala NŽU výkonným umělcům nad 70 let cenu Senior Prix za celoživotní přínos v jejich uměleckém oboru. Cílem bylo podpořit výkonné umělce a vzdát hold jejich celoživotní práci. Tento titul obdržely slavné osobnosti ze světa hudby, divadla, tance, show byznysu, ale i dlouhodobí členové orchestrů, pěveckých či baletních souborů, kapel, loutkoherci, moderátoři a další nenápadní a oddaní „dělníci kultury“ sloužící poctivě léta svému souboru.
Od roku 1993 udělovala NŽU výkonným umělcům nad 70 let cenu Senior Prix za celoživotní přínos v jejich uměleckém oboru. Tento titul obdržely slavné osobnosti ze světa hudby, divadla, tance, show byznysu, ale i dlouhodobí členové orchestrů, pěveckých či baletních souborů, kapel, loutkoherci, moderátoři a další nenápadní a oddaní „dělníci kultury“ sloužící poctivě léta svému souboru.
Od roku 2023 se cena přejmenovala na Master Prix, především kvůli tomu, že dnešní umělci často ještě i po sedmdesátce aktivně působí na pódiu a necítí se na titul seniora. Ostatně tento titul vždy podtrhoval nikoliv věk, ale umělecké zkušenosti a mistrovství.
Nese v sobě i finanční odměnu. “Naše pozornost a péče o seniorní umělce touto cenou nekončí, naše laureáty sledujeme pak i dále v jejich životě, jak se jim daří, zda nepotřebují pomoc a při každých kulatých nebo půlkulatých narozeninách je opět podpoříme finanční odměnou,” uvedla Barančicová.
Je jen málo významných jmen z české kultury, která bychom nenašli mezi oceněnými ať již Senior či Master Prix. Mezi nimi nechybí Karel Gott, Jiřina Bohdalová, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Hana Zagorová, Marie Rottrová, Karel Zich Ivan Klánský, Václav Hudeček, Ljuba Hermanová, Petra Janů, Libuše Nosková, Ivan Mládek, Václav Neckář, Josef Zíma, Waldemar Matuška, Jiří Stivín, Eva Pilarová a další. Jejich počet za víc jak 30 let již přesáhl 1500 osobností. Jmenný seznam najdete na konci tohoto článku. Kandidáty navrhují profesní organizace – zakladatelé NŽU. Je to jediná cena, zahrnující všechny druhy interpretačního umění. Master Prix uděluje Nadace Život umělce na návrhy zřizovatelských profesních organizací. A co je ceněno nejvíce – nerozhodují o ní žádné populární ankety nebo komise odborníků, je to cena udělená přímo kolegy umělci.
“Master Prix není jen oceněním mistrovství v konkrétním uměleckém oboru. Je také naším poděkováním za přínos české kultuře. Svým talentem, obětavostí a láskou k řemeslu tito lidé
celý život obohacují náš svět a činí jej krásnějším. Zaslouží si nejen náš obdiv, ale i vděčnost. A je jedno, jestli během své kariéry vystupovali jako sóloví umělci nebo byli součástí sborů či orchestrů. My mezi nimi nerozlišujeme, naše uznání si zaslouží všichni. Nechceme je rozdělovat, ale naopak propojovat,“ vysvětluje Oldřich Smola, předseda správní rady Nadace Život umělce
Nadace Život umělce k Roku české hudby.
Hudební skladatel Jiří Teml v letošním roce zkomponoval Koncert pro klarinet a orchestr. Své nové dílo věnoval skladatel Nadaci Život umělce, která finančně podpořila digitální zpracování partitury a tvorbu notových materiálů. Jedná se o její mimořádnou akci k Roku české hudby. Světová premiéra byla v prosinci v rámci festivalu Dny Bohuslava Martinů. „Těší nás, že jsme mohli podpořit realizaci této skladby orchestrem, konkrétně zlínskou Filharmonií Bohuslava Martinů s mladým dirigentem Robertem Kružíkem. Chceme, aby měli současní čeští umělci prostor pro tvorbu, která obohacuje naši hudební scénu a zároveň pokračuje v odkazu české hudební tradice. Tento projekt je pro nás o to cennější, že přináší nové dílo do repertoáru, který v oblasti klarinetové hudby chyběl,“ uvedl předseda správní rady Nadace Život umělce Oldřich Smola. Nápad na vznik nového klarinetového koncertu vzešel od Irvina Venyše, jednoho z nejvýznamnějších umělců mladé české generace. „Tento nápad v mé hlavě zrál již delší dobu, a to nejen kvůli absenci české literatury pro klarinet a orchestr ve 20. a 21. století, ale především s ohledem na stále žijící a komponující generaci klasiků, kteří historicky navazují na naši ‚svatou trojici‘ Dvořák, Smetana, Martinů,“ vysvětlil Irvin Venyš.
Rozhodl se proto oslovit hudebního skladatele Jiřího Temla, který zkomponoval Koncert pro klarinet a orchestr. „U klarinetu mne vždy přitahovaly jeho rozsah, zvuková kantabilita a barevnost i virtuózní artikulační možnosti. Proto mne potěšila výzva našeho předního znamenitého klarinetisty a pedagoga Irvina Venyše k napsání koncertu pro sólový klarinet a orchestr. V naději, že svými dosavadními zkušenostmi obohatím novou skladbu pro tento nástroj, jsem koncert začal psát. Jde o jednovětou skladbu s vnitřním členěním tří kontrastních částí,“ řekl Jiří Tem.
Jaromír Hampl Foto: Petr Brodecký