I když patří mezi naše přední herce, pravidelně ho můžeme dívat ve Studiu Ypsilon a na dalších divadelních prknech, v Národním divadle se ještě nepředstavil. Až teď si zahraje v nové inscenaci činohry Bílá voda. A to na prknech Stavovského divadla, na místě, kde dirigoval Mozart!
„Národní divadlo je pro mě stále herecký vrchol,“ prohlásil Martin Dejdar, když se se svým hostováním poprvé pochlubil v únoru na sociálních sítích. „Rok před šedesátkou se mi splnil sen,“ dodal. V nové inscenaci Bílá voda si zahraje Rudolfa Havraje, děkana, generálního vikáře a biskupa. Jak se mu jeho debut povedl, můžete vidět od 9. května na jevišti Stavovského divadla, kde bude stát po boku takových hvězd, jako je František Němec, Vladimír Javorský či Saša Rašilov.
O co se jedná?
Nejnovější román spisovatelky Kateřiny Tučkové, který byl v roce 2022 oceněn Státní cenou za literaturu, vypráví o zatím nepříliš tematizovaném úseku českých dějin, historii ženských řeholních řádů za komunistické totality a místě žen v katolické církvi. Slovenský dramatik Daniel Majling říká, že každá ideologie hovoří jazykem, který si sama vytvořila – a tomu přizpůsobil i svoji divadelní adaptaci.
Bílá Voda, zapomenutá vesnice v horách… O poslední zářijové noci roku 1950, kdy komunistický režim odvlekl všechny řeholnice do sběrných klášterů, sem přišly dvě mladičké, Bohu zaslíbené dívky – Tobie a Evarista. A stejně jako ostatní řádové sestry byly nasazeny na nucené práce do fabriky. Jednu těžká dřina navždy poznamenala fyzicky, druhá nedobrovolně porušila svůj slib čistoty a posléze byla vystavena ponižování v komunistickém kriminálu. Evaristini věznitelé však její vírou ani věrností řeholi neotřásli. Může se řádová sestra vzbouřit proti světským i církevním autoritám, postavit se režimu a zaprodané církvi? Nejtěžší bitvu musí svést člověk na vlastním poli…
Premiéry 9. a 10. 5. ve Stavovském divadle.