Kdysi to byl boj! Když Ladislav Stroupežnický, první dramaturg činohry Národního divadla, napsal Naše furianty a uvedl je v roce 1887 na jeviště, diváci je přijali vlažně. Nástup realismu na první českou scénu nebyl snadný, diváci se mu dlouho bránili. Dnes by tomu věřil málokdo, Furianti jsou klasikou a se železnou pravidelností se vrací na česká jeviště. Nejnovější inscenaci ve Zlaté kapličce režíruje Martin Františák, premiéra bude 2. března.
O co se jedná? Děj zasadil Stroupežnický, jak je to pro český realismus typické, na venkov. V Honicích se odehrává volba ponocného, osoby, která ručí za bezpečí vesnice. Obecní zastupitelé ovšem nemají vůbec jednoduchý úkol, proti sobě stojí dva silní kandidáti, vysloužilý voják Valentin Bláha a krejčí František Fiala. Starosta Filip Dubský i první rada Jakub Bušek navíc tvrdě trvají na svém a nechtějí za žádných okolností druhému ustoupit, celou situaci ještě zamotá anonymní výhružný paličský list. Nejen mezi příslušníky „vejboru“ se nám tak rozkrývá celá paleta lidské typologie – „ti důležití“, jejich manželky, pamětníci starých časů, mladí milenci, vyvrhelové, paličatí zabedněnci, tvrdošíjní pravdaři i nadšení důvěřivci. Všichni žijí své malé životy, velké sny, touží, bojují, hádají se a nad jejich střechami se přitom vznáší hrozba červeného kohouta…
Naši furianti vyžadují velké obsazení, proto se zde představí velká část souboru i hosté. Uvidíte Davida Matáska, Františka Němce, Igora Orozoviče, Radúze Máchu, Martinu Preissovou, Pavlu Beretovou, Taťjanu Medveckou a mnohé další.