V polovině osmdesátých let parta kluků na malém městě a ještě menším plácku prožívá své bouřlivé dospívání. Eda – Pavel Liška – miluje Soňu. Ostatní – Michal Isteník – také milují Soňu. Na výročí VŘSR (pro ty mladší Velká říjnová socialistická revoluce) se musí v listopadu do lampionového průvodu, slušnou muziku lze slyšet jen v zahraničních rádiích, vytoužená motorka se už nevyrábí a „tesilky“ příšerně koušou. Jak se s tím poprat? A co na to Soňa? To zjistíte v Divadle Bolka Polívky! Premiéra hořké komedie Fichtl je na programu 12. května.
Novou inscenaci Fichtl realizoval stejný tvůrčí tým v čele s režisérem Michalem Zetelem jako stejnojmennou audioknihu. Ta vznikla v roce 2021 podle literární předlohy Emanuela Míška a hlavních (vlastně jediných) rolí se tehdy, stejně jako nyní na divadelních prknech, skvěle zhostili Pavel Liška a Michal Isteník. Spolu s nimi se v Divadle Bolka Polívky můžete stát součástí svérázné party dospívajících kluků a znovu prožít příběhy, které možná nejsou originální, ale jejich hodnota spočívá právě v tom, že je každý z nás jednou prožil poprvé a po svém. Zavzpomínejte na dobu, kdy nebyl internet, ale zato zněla Internacionála. Nechte se humorem a příjemnou nostalgií dovést až na práh svých vlastních vzpomínek.
Příběh z doby, kdy život běžel na jeden válec
Tvůrci Emanuel Míšek a Josef Fojta jako autoři textové předlohy pro divadelní zpracování upřesňují: „Každý jsme součástí své generace, které je po určitou relativně krátkou dobu plný svět. Ti, kteří jsou svými následovníky považováni za hodné zápisu do dějinného kánonu, ti jsou zapsáni, a na ty ostatní se prostě zapomene. Kam se ztratí jejich lásky, prohry, vítězství, vynaložená energie? Opravdu je to tak marné? A právě proto je tu Fichtl, příběh z doby, kdy život běžel na jeden válec. Předkládáme vám původní miniaturu na pomezí rozhlasové hry a audioknihy jako společný tvůrčí počin všech aktérů. Moc bychom si přáli, aby divák v hledišti zažil to, co jsme my zažili u stolu a později na scéně – magický pocit sounáležitosti a sdílení příběhů, které čas leckdy odsunul až kamsi do kolektivního nevědomí. Během uplynulých téměř tří let jsme v tom zapomenutém i potlačeném s chutí kutali a pátrali. A zjistili jsme to, co mnozí před námi i po nás: ‘Lidi sou furt jen lidi a já sem já. Tvůj Eda.’”
Reprízy inscenace Fichtl v DBP následují 13., 14., 29. května a 5. června. Na Letní scéně v Brně na Kraví hoře se Fichtl představí poprvé 23. června, poté ještě 8. a 10. července.
Fichtl / Divadlo Bolka Polívky a Anima Art
Autor: Emanuel Míšek, Režie: Zetel, Hrají: Pavel Liška, Michal Isteník
Fichtlband: Karel Simajchl / Jiří Kučerovský, Josef Fojta / Miroslav Ondra, Emanuel Míšek / Michal Zetel
Dramaturgie: Miroslav Ondra
Scénografie a kostýmy: Magdaléna Teleky
Hudba: Josef Fojta
Anima ART:
Josef Fojta a Emanuel Míšek, kteří stojí za uměleckou agenturou Anima Art,tvoří autorskou dvojici od roku 1996. Spolupracují s divadly, filharmoniemi, televizí Noe, Českým rozhlasem, Radiem Proglas nebo třeba festivalem Smetanova Litomyšl. Na svém kontě mají několik divadelních her, řadu hudebních alb, stovku dílů autorského pořadu pro děti „Strýček Emu“ na televizi Noe atd. Jejich tvorba se vyznačuje hudbou na pomezí žánrů a hravými texty.
Autoři Míšek a Fojta
Emanuel Míšek – básník, textař, pedagog. Vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor Učitelství pro 1. stupeň ZŠ. Po absolutoriu nastoupil do učitelské praxe a po šesti letech si na nějaký čas odskočil poznat i jiná povolání – prodával např. outdoorové vybavení, vodu, pneumatiky, pojištění, software. Po absolvování této školy života se k učitelskému povolání vrátil. Nyní učí na základní škole TGM v Třebíči. Při své praxi často vytváří literárně-hudební pásma pro děti např. Zpáteční do Betléma, Apotéka, a další. Má rád literaturu a zejména poezii, pochází z kraje básníků Zahradníčka,Demla, Reynka, Nezvala. Sám ve své tvorbě také tíhne k poezii a písňovým textům. Ty vynikají „nenápadnou oduševnělostí”, životní hloubkou, která má občas příchuť lehce melancholickou, ale častěji obsahuje velkou dávku jemného humoru a zejména naděje. Kromě učitelského povolání a literární tvorby působil také jako rozhlasový moderátor na Hitrádiu Vysočina a Radiu Proglas, kde se mimo jiné seznámil s Josefem Fojtou, který se stanicí hudebně spolupracoval. Společné vidění života vtělili už do mnoha písní a projektů.
Josef Fojta – hudebník, skladatel, korepetitor, multiinstrumentalista. Vystudoval hru na bicí nástroje na brněnské konzervatoři a následně i na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Jako hráč na bicí nástroje vystupoval na mnoha pódiích po celém světě, např. ve Španělsku, Německu, Keni, Ghaně, Japonsku či v USA. Od roku 1994 úzce spolupracuje s Jiřím Pavlicou. Je členem muziky Hradišťan. Komponuje a aranžuje filmovou, divadelní i rozhlasovou scénickou hudbu. Spolupracuje například se Slováckým divadlem Uherské Hradiště, s Východočeským divadlem Pardubice, Městským divadlem Zlín nebo Horáckým divadlem v Jihlavě. Jako autor se podílel i na projektu Michala Horáčka Český kalendář. Od roku 1996 spolupracuje s básníkem Emanuelem Míškem, s nímž vytvořil velmi kreativní a neotřelou autorskou dvojici, která působí v oblasti nejen hudební, ale i divadelní a televizní. Přinášejí spolu mimořádně rozmanité a zvukově barevné dílo, které oslovuje posluchače a diváky napříč zájmy i generacemi. Inspiraci pro svou tvorbu nachází Josef Fojta nejen na rodném Slovácku, ale i v každodenním životě, ve chvílích ztišení a vnímání “vanutí shůry”.