V září zahájil Činoherní klub novou sezónu, tentokrát nadčasovou hrou Nikolaje Vasilijeviče Gogola HRÁČI. V režii Lukáše Brutovského se v hlavních rolích představili Ondřej Rychlý, Jan Hájek, Martin Finger či Vasil Fridrich. Další inscenace jubilejní sezóny potom budou režírovat Tomáš Dianiška, Jiří Havelka a Ondřej Sokol.
Hráče v roce 1982 v překladu Leoše Suchařípy nastudoval zakladatel Činoherního klubu režisér Ladislav Smoček s herci: Josef Abrhám, Jiří Kodet, Petr Nárožný či Jiří Zahajský. Hráči byli jeden z nejúspěšnějších kusů, uváděli se deset let, během kterých se odehrálo 223 repríz. „V jubilejní šedesáté sezóně navazujeme na odkaz zakladatelů Ladislava Smočka, Jaroslava Vostrého, hereckých i režisérských osobností, které vdechly život činoherní scéně Ve Smečkách, a snažíme se jej dále rozvíjet. Těší mě, že v ‚šedesátce‘ v Činoherním klubu přivítáme tři výrazné režisérské osobnosti – Lukáše Brutovského, Tomáše Dianišku a Jiřího Havelku, které doplní Ondřej Sokol jako naše kmenová stálice. Mám velkou radost, že i po šedesáti letech si Činoherní klub drží punc Klubu Hráčů,“ vysvětlil ředitel ČK Tomáš Suchánek.
V prosinci uvede režisér Tomáš Dianiška hru s pracovním názvem První dámy, v níž se
v hlavních rolích objeví herečky Lucie Žáčková, Markéta Stehlíková, Sandra Černodrinská nebo Romana Widenková. Inscenace nabídne setkání s Hanou Benešovou, Martou Gottwaldovou, Vierou Husákovou a v neposlední řadě Olgou Havlovou.
Na konci února bude mít v Činoherním klubu premiéru moderní adaptace Ibsenovy Hedy Gablerové v režii Jiřího Havelky. Text autorky Niny Segal se v původní verzi uvádí jako Shooting Heda Gabler, hlavní roli ztvární Marta Dancingerová.
V červnu zakončí sezónu inscenace hry Thomase Vinterberga a Morgense Rukova s názvem Komuna v režii Ondřeje Sokola.
Kromě klasických premiér se diváci mohou těšit také na další akce a eventy. V září proběhne v Činoherní kavárně scénické čtení španělské hry FitzRoy od Jordi Galcerán ve spolupráci s Institutem Cervantes. V režii Viktorie Čermákové budou číst Marta Dancingerová, Markéta Stehlíková, Romana Widenková a Lada Jelínková. Divadlo se také zúčastní akce Zažít Smečky jinak, v rámci které 21. 9. proběhne v Činoherní kavárně tradiční bazárek a koncert.
V dalších měsících naváží scénická čtení textů napsaných přímo pro ČK či z autorské tvorby domácího souboru. Také se uskuteční projekce her, jež výrazně zarezonovaly během šedesáti let existence Činoherního klubu a byly zaznamenány na filmový materiál (Hráči, Smočkova Heda Gablerová a Sokolův Pan Polštář). Projekce doplní diskuze a speciální hosté.
Nebude chybět řada koncertů osobností spojených s divadlem, podcastová série, která bude z různých úhlů mapovat šedesátileté výročí divadla, a v listopadu odstartuje v rámci Týdne svobody první talk show Vasila Fridricha. 17. listopad potom bude věnován speciální oslavě Sametové revoluce, která ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla obsáhne i křest knihy a vyvrcholí koncertem herečky Báry Hrzánové. 19. listopadu poté naváže natáčení 90’ ČT24 věnované výročí založení Občanského fóra, jež proběhlo před 35 lety v Činoherním klubu. „Nejen dramaturgie samotná a výběr režisérských osobností, ale i další doprovodné akce v 60. sezóně odráží tendence dbát tradic a jména Činoherního klubu, a přitom být divadlem současným. Úkol to není lehký. Jubilejní sezóna v sobě bude mít v nahuštěné podobě vše, co dlouhodobě chceme obsáhnout. V dramaturgii autorské texty psané přímo pro nás, nové hry v českých premiérách i klasická dramata v současném kabátě. Herci a herečky, kteří spolu dříve nepracovali (nebo jen ojediněle), se na jevišti budou potkávat o něco víc, a to je pro souhru souboru a nalezení vlastního rukopisu podstatné,“ vysvětlil umělecký šéf Činoheráku Martin Finger. „Všichni, kdo v Činoherním klubu pracují, musejí v této významné sezóně zařadit ještě vyšší rychlostní stupeň, před námi je perný divadelní rok. Činoherák má od září pozměněný vizuál a některé prostory divadla prošly menší rekonstrukcí. Pevně věřím, že náš bohatý program i změny diváci ocení,“ dodal umělecký šéf.
Jaromír Hampl Foto: archiv Činoherní klub